Léčíme a přivádíme děti na svět už 55 let

O stavbě nemocnice na jižním Plzeňsku, kde v menších městech vyrůstala nebo se plánovala výstavba sídlišť, se rozhodovalo v polovině 50. let.

Zvažovaly se dvě lokality: Přeštice nebo Stod? Obě města o nemocnici velmi usilovala a vznikla tak mezi nimi jistá rivalita. Nakonec "zvítězil“ Stod, protože byl blíže k dolům například ve Zbůchu, Tlučné či Stříbře, kde hrozilo nebezpečí úrazů. Nemocnice měla horníkům zajišťovat i preventivní péči.

Nemocnice vyrostla na jihovýchodním okraji města na chmelnici místního pivovaru. Výstavba nakonec trvala sedm let a nemocnice uzdravila  první pacienty a pomohla na svět prvním dětem v roce 1963. Stavělo se podle téměř stejných architektonických návrhů, dle kterých před tím vznikla nemocnice v Rokycanech (otevřena 1957) a paralelně v Hořovicích (1962).

Nemocnice v Rokycanech a Hořovicích měly jako jedny z prvních v zemi tvar písmene H a moderní uspořádání, kde v přední části je ambulantní trakt, v zadní lůžka a mezi nimi komplement včetně operačních sálů. Jen Stodská nemocnice byla zasazena do svahu a část s poliklinikou tak má nad povrchem jen jedno podlaží. Zrušena byla celá chmelnice a z její velké části tak vznikl nemocniční park.

Stejně jako v Rokycanech a Hořovicích tak i ve Stodě fungovaly od otevření čtyři základní obory – chirurgie, interna, gynekologie a pediatrie. Nabízely přes dvě stě lůžek. Doplňoval je potřebný komplement (rentgeny, laboratoř). V nemocnici pak pracovaly zhruba tři stovky lidí. Všechna zmíněná oddělení jsou v nemocnici ve Stodu nepřetržitě až dosud. V roce 1995 ještě přibylo oddělení Lůžek následné péče (LNP). Dále je zde také rehabilitace a intenzivní interní a chirurgická lůžka.

Nejvíce lůžek měla nemocnice v 70. letech, kdy zaznamenalo mimořádný rozmach zdejší chirurgické oddělení a stejně jako všude v zemi vzrostl vlivem babyboomu počet porodů a následně i zájem o dětská lůžka. Chirurgie měla přes 60 lůžek a dělala přes dvanáct set velkých operací ročně. Porodů byla ročně až tisícovka.

Prvním ředitelem nemocnice byl Vlastimil Salzman, který se zasloužil o její výstavbu právě ve Stodě.

2013102454-004

Zápatí - další informace