EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Nemocnice má nový skiagraf. Rentgenové snímky budou spolehlivější, bezpečnější a dříve

17.7.2014 - tisková zpráva

Stod – Pacienti Stodské nemocnice, kteří potřebují udělat rentgenový snímek, se od poloviny července dočkali většího komfortu a bezpečí. Lékaři pak spolehlivějších a přesnějších výsledků. Nemocnice totiž začala používat nový skiagraf s přímou digitalizací. Zlepšila též prostředí hlavní snímkovny a oddělila vstup hospitalizovaných pacientů na lůžku od ambulantních. Investice vyšla zhruba na osm milionů korun.

„Digitální skiagraf nahradil jedenáct let starý analogový rentgenový přístroj, který už byl do jisté míry morálně zastaralý a v poslední době i poruchový. Opravy byly neúměrně drahé,“ uvedla primářka radiodiagnostického oddělení Stodské nemocnice Zdeňka Marková.

Nový přístroj nabídne snímek k vyhodnocení během několika vteřin. Zobrazí ho na monitoru počítače ve snímkovně a stejně rychle se s ním může seznámit on-line i ošetřující lékař pacienta nebo jiní oslovení odborníci připojení na takzvaný systém PACS. Ostatním lze po domluvě s pacientem poslat snímek na vyžádání v elektronické podobě např. na cédéčku. Digitální snímky jsou mnohem kvalitnější než z původního rentgenu. Ten poskytoval klasické na filmovém materiálu. Jejich výroba trvala zhruba deset minut.

Skiagraf dále minimalizuje rentgenové záření a tedy zátěž pro organismus. V neposlední řadě má rentgen také odnímatelný detektor, proti kterému lze přímo snímkovat. Nemocný tak může zůstat na svém lůžku, detektor se vloží přímo pod něj a snímek se pořídí, aniž by bylo nutné např. imobilního pacienta složitě překládat na posuvný stůl.

Spektrum výkonů je shodné jako na původním zařízení. Přístroj snímkuje skelet, tedy třeba končetiny, páteř či hlavu, ale také některé orgány, například plíce. Snímky požadují chirurgické i interní obory. „Nemocniční rentgen využívají všechna lůžková oddělení nemocnice, řada nemocničních ambulancí a posílají sem své pacienty i obvodní lékaři a další specialisté ze spádové oblasti jižního a severního Plzeňska, Tachovska a přilehlé části Domažlicka. Ročně se na přístroji zhotoví přes 20 tisíc snímků,“ informuje ředitel nemocnice Alan Sutnar.

Skiagraf se nachází v přízemí nemocnice za vestibulem, jako tomu bylo dosud. Dříve byl do snímkovny vstup pouze z chodby v krčku nemocnice. Nyní je tento vstup určen jen pro hospitalizované pacienty. Ostatní vstupují přes novou převlékací kabinku z vestibulu nemocnice, kde jsou i čekárny dalších ambulancí. RDG oddělení nemocnice letos rovněž pořídí CT neboli počítačovou tomografii.

Více fotografií ve fotogalerii oddělení.

Kontakt:
MUDr. Zdeňka Marková – primářka radiodiagnostického oddělení: 377 193 680 markova.zdenka@nemocnice-stod.cz
MUDr. Alan Sutnar, Ph.D. – ředitel Stodské nemocnice: 377 193 600, sutnar.alan@nemocnice-stod.cz
Bc. Jiří Kokoška – komunikace Zdravotnický holding Plzeňského kraje: 777 315 018, media@zhpk.cz


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Nemocnice má nový skiagraf. Rentgenové snímky budou…


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.