EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

U třetiny vyšetřených je riziko onemocnění, potvrdil Světový den ledvin i ve Stodu

13.3.2015 - tisková zpráva

Nefrologická ambulance Stodské nemocnice se včera připojila k preventivní akci Světový den ledvin. Zájemcům z řad veřejnosti provedly pracovnice ordinace bezplatná preventivní vyšetření, z nichž se zjišťuje riziko onemocnění ledvin. U třetiny vyšetřených odhalil screening možné onemocnění a lékařka Sylvie Opatná jim doporučila další rozšířené vyšetření. Nemoc ledvin je totiž zákeřná. Laik ji sám v počátečních fázích nezjistí, protože ledviny nebolí a čištění krve zastane i jen část orgánu. Komplikací si všimne, až když ledviny začínou selhávat úplně. Pak už je ale často na účinnou léčbu pozdě.

Zájemci se k preventivnímu vyšetření v rámci Světového dne ledvin mohli do Stodské nemocnice objednat v předchozích dnech. Na včerejšek si termín zarezervovala dvacítka lidí. Další jsou objednáni na příští čtvrtek. „U sedmi lidí jsme z provedených vyšetření zjistili patologický nález, který vyžaduje další diagnostiku. Pěti jsme doporučili, aby kontaktovali praktického lékaře. Dva pacienty, u kterých byl nález závažnější, jsme pozvali rovnou do naší ambulance,“ uvedla nefroložka Sylvie Opatrná.

Preventivní vyšetření si nechaly provést zejména ženy ve věku od 35 zhruba do 65 let. Právě s věkem riziko onemocnění roste. Ohroženi jsou muži i ženy nejčastěji ve věku nad 50 let, s vysokým krevním tlakem, s cukrovkou, nadváhou a ti, v jejichž rodině se onemocnění ledvin už vyskytlo. „Jsem již v tom rizikovém věku, mám vysoký tlak a nemám zrovna ideální váhu. Proto jsem si řekla, že na vyšetření zajdu, ať nic nezanedbám. Je lepší vědět, že jsem zdravá, než nevědět, že jsem nemocná,“ odůvodnila svůj příchod jedna z návštěvnic.

Preventivní akce Světový den ledvin se koná v ČR už podesáté. Stodská nemocnice se jej účastní poprvé. Výsledky i zde potvrdily dlouhodobou statistiku, že třetina návštěvníků akce může mít orgán čistící krev nemocný. Pokud někdo nenašel na včerejší vyšetření čas a zajímal by ho stav svých ledvin, měl by požadovat preventivní vyšetření u svého ošetřujícího lékaře (praktický, závodní) v rámci pravidelné preventivní prohlídky nebo po domluvě i při jiné návštěvě. Lékař provede základní vyšetření a v případě špatných výsledků pošle pacienta do nefrologické ambulance. „Pokud by měl někdo problém akutní, může se k nám objednat i přímo,“ doplňuje nefroložka.

Ordinační doba stodské nefrologie je po objednání ve středu, čtvrtek a pátek od 16 do 20 hodin. Objednat se je možné kdykoli v pracovní dny od 8 do 15 hodin na telefonu 377 193 563.

Více informací k tématu a k problematice nemocných ledvin v pozvánce k včerejší akci zde: http://www.stonem.cz/ledviny 

Kontakt:
Prof. MUDr. Sylvie Opatrná, Ph.D. – lékařka nefrologické ambulance Stodské nemocnice: 377 103 927, opatrna@fnplzen.cz
Bc. Jiří Kokoška - Komunikace a PR Zdravotnický holding Plzeňského kraje: 777 315 018, media@zhpk.cz


    O nemocnici > Tiskové zprávy > U třetiny vyšetřených je riziko onemocnění, potvrdil Světový den…


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.