EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Nemocnice zprovoznila CT, na které roky čekala, a dokončila zateplení budov

16.10.2015 - tisková zpráva

Stod - Stovky pacientů Stodské nemocnice s vnitřním onemocněním ale i po úrazu čeká od října jednodušší a rychlejší vyšetření. Nemocnice totiž dnes slavnostně zprovoznila takzvané CT neboli počítačovou tomografii. Lékařům umožňuje prohlédnout si vnitřní orgány celého těla velmi detailně a přehledně, což na klasickém rentgenovém snímku není možné. Takto se zpřesní a zrychlí diagnostika a tím pádem i léčba. Diagnostický přístroj má nově také Rokycanská nemocnice. Obě zdravotnická zařízení o CT usilovala několik let. Letos je pořídila z prostředků Plzeňského kraje.  Kromě zprovoznění CT dokončila Stodská nemocnice v těchto dnech i zateplení celého objektu.

„CéTé nám dodavatel instaloval v polovině září. Nyní je ve zkušebním provozu. Vyšetřujeme na něm zatím jen hospitalizované pacienty. V případě ambulantních ještě čekáme na smlouvy se zdravotními pojišťovnami. V současné době máme příslib od VZP, s ostatními jednáme,“ říká ředitel Stodské nemocnice Alan Sutnar s tím, že nemocnice ročně plánuje provést na CT přes tisícovku vyšetření. Pro její pacienty, kteří jsou zatím transportováni na toto vyšetření do jiných zařízení, je současný stav nepohodlný a zdlouhavý. Pro samotnou nemocnici je pak stávající situace neekonomická.

„Pokud se nejedná o akutní stav, je někdy čekací doba na tomografické vyšetření v jiné nemocnici i tři týdny. To samozřejmě pacientovi neprospívá, podobně jako samotný převoz. Když máme CT přímo ve Stodu, zkrátí se termín vyšetření a s ním i stanovení správné diagnózy a zahájení i průběh léčby,“ líčí výhody primář interního oddělení Roman Tytl.

A navíc už pacienti nebudou tolik cestovat. A nejen pacienti. Se sanitkou musel jezdit i řidič a ošetřovatel. To odpadne a na výjezdech nemocnice uspoří. „Ekonomický přínos pro nemocnici je spočítán na dva až tři miliony korun ročně,“ doplňuje ředitel Alan Sutnar.

Interna bude CT využívat zejména k vyšetření mozkových příhod a onemocnění plic, srdce, ledvin ale i dalších vnitřních orgánů. CT vytěží zhruba z 60 procent. Ve zbylých případech jej využijí hlavně chirurgové například k přesnější diagnostice zlomenin, ale i úrazů hlavy nebo při nejasnostech v diagnostice u náhlých příhod břišních. V menší míře poslouží přístroj i gynekologicko-porodnickému oddělení.

„Nemocnice ve Stodu a Rokycanech si pořídily standardní typ CT, jaký se vyskytuje v obdobných zařízeních okresního typu. Každý z přístrojů stojí včetně devítiletého servisu a DPH 19,4 milionů korun,“ říká radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Milena Stárková. Zateplení Stodské nemocnice vyšlo s daní na 24 milionů korun. Také tuto sumu zaplatí kraj s přispěním dotace z Operačního programu Životní prostředí. 

Nákup CT a zateplení nejsou v případě Stodské nemocnice veškerými významnými investicemi posledních dvou let. Už loni v létě radiodiagnostické oddělení pořídilo nový skiagraf s přímou digitalizací namísto původního analogového rentgenového přístroje a letos na jaře skončila několikaměsíční rekonstrukce operačního traktu, tedy chirurgických a gynekologických operačních a porodních sálů včetně vzduchotechniky. V současné době se také dokončuje nástavba 4. poschodí nad levým křídlem hospitalizačního traktu nemocnice. Přesune se tam ředitelství, aby se v suterénu zvětšil prostor pro oddělení následné péče a vznikla multioborová jednotka intenzivní péče namísto stávajících dvou oddělených pracovišť interní a chirurgické JIP. Celkové investice v nemocnici překročí 80 milionům korun.

Důvody zvýšených investic ve Stodu jsou podle radní zřejmé. „Do roku 2012 nebyla jistá budoucnost nemocnice. Od zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví přicházely signály, že zanikne, proto se v ní příliš neinvestovalo. Naštěstí zvítězily argumenty Plzeňského kraje, že po zániku akutní nemocnice v Plané a problémech mariánskolázeňské nemocnice je zařízení ve Stodu nejdostupnější pro oblast Tachovska, Stříbrska a Plánska a je třeba jej hlavně pro obyvatele těchto oblastí zachovat. Nyní tak dochází i k potřebné modernizaci, aby nemocnice splňovala požadavky současné medicíny. Že má své místo na mapě kraje, dokazuje i růst výkonnosti například na gynekologickém oddělení,“ doplňuje radní Milena Stárková.

Více fotografií z události odklikem zde

Kontakt:
Ing. Milena Stárková radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví: 377 193 244, milena.starkova@plzensky-kraj.cz
MUDr. Alan Sutnar, Ph.D. – ředitel Stodské nemocnice: sutnar.alan@nemocnice-stod.cz, 377 193 611
Bc. Jiří Kokoška - Komunikace a PR Zdravotnický holding Plzeňského kraje: 777 315 018, media@zhpk.cz


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Nemocnice zprovoznila CT, na které roky čekala, a dokončila…


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.