EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Zdravotní pojišťovny připustily zachování oborů v krajských nemocnicích s výjimkou rokycanské porodnice

28.1.2012 - tiskové prohlášení

Plzeň – Za přítomnosti vedení zdravotních pojišťoven, Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje (ZHPK), krajských nemocnic a zástupce odborné gynekologické společnosti se včera na půdě holdingu uskutečnilo druhé jednání Pracovní skupiny k restrukturalizaci lůžkových zdravotních zařízení v Plzeňském kraji řízených ZHPK. Hlavním tématem schůzky byla diskuse nad budoucností zdravotnických zařízení akutní lůžkové péče. Diskuse se opírala o Návrh úpravy lůžkových kapacit nemocnic Plzeňského kraje, který připravil ZHPK v prosinci a následně zaslal zdravotním pojišťovnám (návrh je ke stažení odklikem zde).

V úvodu jednání pracovní skupiny napřed ředitel holdingu Jiří Fojtík v krátkosti připomenul obsah návrhu úpravy lůžkových kapacit s důrazem na změny ve Stodské a Rokycanské nemocnici. Poté předal slovo řediteli regionální pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřímu Wimmerovi. Z jeho řeči vyplynulo, že u zdravotních pojišťoven došlo od listopadové schůzky k určitému posunu názorů.

„Neshodneme se zatím úplně na počtu lůžek, tam určitě dojde třeba na internách ještě k úpravám, jinak je ale pro naši pojišťovnu návrh holdingu v globálu akceptovatelný. Jedinou výjimkou je gynekologicko-porodnické oddělení v Rokycanech. Tam je naše stanovisko neměnné. Rodičky z Rokycanska mohou převzít z části porodnice v Plzni a z části nemocnice v Hořovicích,“ řekl při schůzce pracovní skupiny Jiří Wimmer.

Doplnil však také, že současný postoj není a nemůže být definitivní. Pojišťovna totiž stále prověřuje řadu dalších údajů a analýz a čeká mimo jiné na nejnovější zdravotnické statistiky Národního referenčního centra. „Ty budou pro další postup a finální řešení situace velmi důležité,“ doplnil Jiří Wimmer. Až bude mít VZP údaje k dispozici, plánuje společně s dalšími pojišťovnami na začátek března vlastní jednání. Pak se pojišťovny opět setkají s holdingem v rámci pracovní skupiny. Po jejím třetím jednání by mělo být jasněji. Stále ale nejspíše nebude na stole konečné řešení.

Shodný názor vyjádřila i ředitelka divize Čechy Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Šárka Strolená. „Vzhledem k tomu, že na Tachovsku není žádná nemocnice akutní lůžkové péče, došlo k posunu názorů ohledně spádové Stodské nemocnice. Měla by v ní zůstat akutní lůžková péče na chirurgii, interně i dětském oddělení a nejspíše i gynekologicko-porodnickém. O kolik lůžek se ale bude jednat, to bude předmětem právě březnového jednání,“ uvedla Šárka Strolená.

„Pro Zdravotnický holding Plzeňského kraje je posun v postojích zdravotních pojišťoven pozitivní zprávou, neboť s výjimkou gynekologicko-porodnického oddělení v Rokycanech se již diskuse nevede o rušení celých oborů, což by ohrozilo existenci nemocnic, ale už „pouze“ o počtech lůžek. Optimismus ale zatím není zcela na místě. Myslíme si totiž stále, že porodnice v Rokycanech má svůj velký smysl,“ komentuje výsledek schůzky Jiří Fojtík s tím, že se o to v dalších jednáních bude snažit opětovně přesvědčit i pojišťovny.

Radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Václav Šimánek ocenil schopnost pojišťoven i holdingu řešit problematiku zodpovědně ve vztahu k pacientům a pojištěncům. „Velmi pozitivně vnímám odbornost jednání celé pracovní skupiny, kdy počty lůžek nebudou určovány administrativním rozhodnutím z centra, ale na základě seriozních dat a analýz. Tento přístup k nastavení sítě nemocnic v regionech, kdy hlavním kritériem jsou potřeby a zájmy pacientů, je z hlediska systému správný,“ uvedl Václav Šimánek.

Druhou důležitou informací, která zazněla při včerejším jednání, je termín, do kdy chtějí pojišťovny s konečnou platností vyřešit strukturu oddělení a lůžek v krajských nemocnicích. Mělo by to být do konce prvního pololetí. „Cílový stav by měl být jasný nejpozději k 30. červnu, aby nemocnice měly alespoň půl roku čas se na novou situaci připravit,“ uvedl ředitel západočeské VZP Jiří Wimmer. Nové smlouvy s nemocnicemi pak budou pojišťovny připravovat na základě červnových ujednání průběžně během celého druhého pololetí.

Mimo výše uvedené zástupci pojišťoven při jednání uvedli, že Plzeňský kraj je s Ústeckým jediný, kde probíhají diskuse o budoucnosti nemocnic na takovéto úrovni.

Nejvýznamnější účastníci jednání pracovní skupiny

JUDr. Jiří Wimmer – ředitel Regionální pobočky VZP ČR  -  Krajské pobočky pro Plzeňský a Kar-lovarský kraj
Ing. Šárka Strolená – ředitelka divize Čechy Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance
MUDr. Vladislav Procházka – vedoucí Odboru zdravotní péče – zástupce ředitele pobočky Plzeň Vojenské zdravotní pojišťovny
Ing. Krista Krenkelová – ředitelka Odboru zdravotní péče Regionální pobočky VZP ČR  - Krajské pobočky pro Plzeňský a Karlovarský kraj
Doc. Zdeněk Novotný, CSc. – přednosta Gynekologicko porodnické kliniky FN Plzeň, zástupce České gynekologicko-porodnické společnosti
Mgr. Jiří Fojtík, MBA – ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje
MUDr. Hana Perková – ředitelka Rokycanské nemocnice
MUDr. Jiří Suda – ředitel Stodské nemocnice
Ing. Alena Vyrutová – ředitelka Domažlické nemocnice
Ing. Martin Grolmus – ředitel Nemocnice následné péče LDN Horažďovice, předseda dozorčí rady ZHPK

Kontakt:

Bc. Jiří Kokoška – Komunikace Zdravotnický holding Plzeňského kraje – media@zhpk.cz, 605 217 881


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Zdravotní pojišťovny připustily zachování oborů v krajských…


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.