EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Zdravotnický holding navrhl snížit počet akutních lůžek o 15 procent

10.1.2012 - tisková zpráva

Plzeň – Na základě dohody pracovní skupiny zabývající se restrukturalizací lůžkových zařízení v Plzeňském kraji zaslal v závěru minulého roku Zdravotnický holding Plzeňského kraje zdravotním pojišťovnám návrh na úpravy lůžkových kapacit v rámci započaté restrukturalizace, která bude dokončena v letošním roce. Návrh zpracovaný v souladu s nedávno dokončenou rozsáhlou Strategií Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, a. s. zahrnuje i obecné záměry zdravotních pojišťoven na snižování počtu akutních lůžek či jejich převod na lůžka následné péče. Konkrétně holding navrhl v nemocnicích Plzeňského kraje snížení akutních lůžek o 123, tedy o 15 procent, a navýšení počtu lůžek následné péče o 20 (+5%). Tyto změny se týkají nemocnic v Klatovech, Stodu a Rokycanech.

„Námi navržená optimalizace lůžkového fondu se v žádném regionu nedotkne rozsahu a kvality zdravotní péče. Zrušena budou pouze ta lůžka, která lze nahradit lůžky na jiných odděleních v rámci společného lůžkového fondu nebo která nejsou dostatečně využita třeba v souvislosti s vývojem medicíny, kdy lze stále víc výkonů provést v ambulantním režimu bez hospitalizace,“ říká ředitel holdingu Jiří Fojtík s tím, že tyto cíle jsou shodné se snahou zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví zrušit v zemi zhruba pět procent akutních lůžek a stejné množství převést na lůžka následné péče. „My jsme s přihlédnutím na potřeby nemocnic a jejich pacientů promítnutých ve Strategii šli ještě o trochu dál. Věřím, že vyšší než obecně požadovanou míru redukce budou pojišťovny považovat i za vstřícný krok,“ očekává Jiří Fojtík.

Nejvíc lůžek zanikne dle návrhu v Klatovské nemocnici. Na interně 10, na dětském oddělení pět, na gynekologii téměř polovina ze 60 současných a dalších 15 lůžek ubude například na ORL a 20 na očním oddělení. Celkem se jejich počet sníží o 75 na cílový stav 288. Na gynekologii a očním došlo k částečnému úbytku lůžek už v loňském roce. Další snížení nastane letos v souvislosti s otevřením nového objektu nemocnice. Stodská a Rokycanská nemocnice sníží dle návrhu počet akutních lůžek shodně o 24. V Rokycanech to bude především na interně, ve Stodě pak na gynekologickém oddělení.

S návrhem se zdravotní pojišťovny účastnící se jednání pracovní skupiny seznámily v minulém týdnu. K materiálu následně zaujmou stanovisko, které zřejmě představí při dalším jednání pracovní skupiny plánované na konec ledna.

Holding zpracovával návrh v souladu s nedávno dokončenou rozsáhlou a velmi podrobnou Strategií. V ní navázal na dosud vyhotovené analýzy zdravotnictví v Plzeňském kraji a z důvodu chybějící jednotné celostátní koncepce zdravotnictví do ní zahrnul i nadregionální ukazatele. Jejich detailním průzkumem dospěl k očekávanému závěru, že jedna z nejhustších sítí ordinací praktických lékařů, ambulancí i nemocnic zajišťujících akutní lůžkovou péči je v Plzni. Vedle toho ale průzkum ukázal i skutečnost, že mimo Plzeň je v našem regionu síťové uspořádání zcela nedostatečné a v případě nemocnic zajišťujících akutní lůžkovou péči je situace v Plzeňském kraji nejhorší v rámci celé ČR.

I to je důvod, proč holding i vedení kraje trvale odmítá úvahy o zavření celých oddělení v Rokycanské a Stodské nemocnici. Tím se totiž ohrozí existence těchto nemocnic a bez nich se pro obyvatele regionů dostupnost základní zdravotní péče dále zhorší. V Plzeňském kraji v současné době nejsou nemocnice zajišťující akutní lůžkovou péči ve dvou okresech. Už tím je region unikátní. Případným zánikem Rokycanské a Stodské nemocnice by se jednalo o čtyři okresy. Pro ně by se přirozenou spádovou oblastí staly nemocnice v Plzni. Ty by nově musely zajišťovat základní zdravotní péči pro 73 procent obyvatel kraje, tedy pro 420 tisíc lidí.

Kontakty

Mgr. Jiří Fojtík, MBA – ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje: 377 386 471, jiri.fojtik@zhpk.cz
Bc. Jiří Kokoška – PR a komunikace Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje: 605 217 881, media@zhpk.cz


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Zdravotnický holding navrhl snížit počet akutních lůžek o 15…


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.