EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Nefrologická ambulance se připojí ke Světovému dni ledvin preventivní akcí

7.3.2016 - tisková zpráva

Nefrologická ambulance Stodské nemocnice se 10. března připojí k akci Světový den ledvin. Objednaným zájemcům bezplatně provede vyšetření, pomocí kterých u nich zjistí míru rizika onemocnění ledvin. Preventivní akce se konala v nemocnici už před rokem a prokázala svůj význam. U třetiny vyšetřených bylo zjištěno střední riziko onemocnění. 

"Světový den ledvin má připomenout, že řada závažných chronických onemocnění ledvin může probíhat bezbolestně a nepozorovaně. Komplikace nastanou, až když dochází k selhávání. To už ale bývá na účinnou léčbu pozdě," říká lékařka nefrologické ambulance Sylvie Opatrná s tím, že onemocnění ledvin je častou komplikací hlavně u starších nemocných s cukrovkou a poruchami srdečně cévního systému včetně vysokého krevního tlaku.

Nejen tyto osoby zve na bezplatnou odbornou konzultaci a vyšetření očišťovací schopnosti ledvin na čtvrtek od 17 do 19 hodin přímo v nefrologické ambulaci nemocnice. Z důvodu omezených kapacit a hladkého průběhu akce je doporučeno se k vyšetření předem objednat na konkrétní čas na telefonním čísle 377 193 563 (v běžné pracovní době). 

Onemocnění ledvin je vnímáno jako velký medicínský i ekonomický problém. Počet lidí s onemocněním ledvin celosvětově stoupá. Míra rizika onemocnění stoupá s věkem. V České republice je dialýzou léčeno přes 6000 osob (těžké selhávání ledvin) a jen v roce 2012 jich bylo do dialyzačního programu přijato 1730. Léčba pacientů s nemocnými ledvinami přitom spotřebuje odhadem až tři procenta všech nákladů ve zdravotnictví. I proto je prevence mimořádně důležitá.

Světový den ledvin má každý rok nějaké tematické zaměření. Letos Mezinárodní zdravotnická organizace upozorňuje na rizika onemocnění dětí. Už v útlém věku se totiž tvoří předpoklady pro onemocnění. Rizika snižuje zdravý životní styl. Zejména je třeba předcházet vzniku dětské cukrovky, která vede k poškození ledvin již v mladém věku. Zároveň je třeba si uvědomit, že některé choroby ledvin jsou dědičné. Rodiče s onemocněním ledvin nebo i s cukrovkou, vysokým tlakem či se sklonem k obezitě by proto měly myslet i na preventivní vyšetření svých dětí u dětského nefrologa.  

Ke Světovému dni ledvin se připojují nefrologické ambulance a dialyzační pracoviště z celého světa. Stodská nemocnice se účastní podruhé. Preventivní akci Světový den ledvin připravuje i dialyzační jednotka Klatovské nemocnice. 

Více informací k nefrologické ambulanci zde: http://www.stonem.cz/ambulance/interni-ambulance#pod-1342
Více informací k programu zde: http://www.stonem.cz/ledviny

Kontakt:
Prof. MUDr. Sylvie Opatrná, Ph.D. – lékařka nefrologické ambulance Stodské nemocnice: 377 103 927, opatrna@fnplzen.cz  
Bc. Jiří Kokoška – komunikace Zdravotnický holding Plzeňského kraje: 777 315 018, media@zhpk.cz 

 


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Nefrologická ambulance se připojí ke Světovému dni ledvin…


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.