EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Pacienty následné péče a nově i dětské "ošetřuje" nově krátkosrstý terapeut Marley

7.8.2017 - tisková zpráva

Pacienty hospitalizované na lůžkách následné a sociální péče Stodské nemocnice navštěvuje od léta pravidelně nový terapeut. Je celý chlupatý, jmenuje se Marley a jeho hlavní náplní je opřít se o postel nebo si do ní přímo lehnout a nechat se od pacientů hladit nebo krmit. Jedná se totiž o canisterapii (léčbu psem) a terapeutem je tříletý krátkosrstý labrador. Do nemocnice ho vodí jeho pan Jiří Blíha, který se dlouhodobě věnuje speciální výchově psů.

„Už dříve jsem vychoval asistenčního psa a pracuji i se psem, který umí hledat výbušniny či drogy. Marleyho jsem si pořídil jako štěně už rovnou s představou, že bude dělat canisterapii. Má pro to předpoklady od rodičů. Ti byli asistenční pes a vodící fenka pro nevidomé,“ říká Marleyho majitel Jiří Blíha.

S Marleym ale nejdříve navštěvoval dětské tábory a kynologické akce, kde se ujistil, že je skutečně naprosto klidným psem. Až po tomto ujištění s ním úspěšně absolvoval potřebné zkoušky. Práce ve Stodské nemocnici je jeho první pracovní angažmá. Mnozí pacienti si už během prvních návštěv na novou službu zvykli a vítají ji.

„Chodí sem každé pondělí po poledni a upřímně je to pro většinu z nás tady takový jiný den, na který se těšíme. Jakmile Marley vstoupí do pokoje, hned se to tady rozjasní, rozsvítí,“ říká například Bohumil Krátký, který má k psům kladný vztah, a s novým terapeutem si proto dobře rozumí.

Více fotografií odklikem zde.

Nemocnici začal Marley navštěvovat zkušebně v červnu. Od srpna se návštěvy staly oficiálními a k současným oddělením navíc přibude i dětské. Psa samozřejmě personál pustí jen k pacientům, kteří si to přejí.  

„Přítomnost canisterapeutického psa má na naše pacienty dvojí účinek. Za prvé rehabilitační: Když mají psa u lůžka, snaží se i ti méně pohybliví pacienti k němu naklonit, pohladit si ho, dělají mu prostor, aby se k nim dostal co nejblíže. A za druhé psychosociální: Mnozí pacienti jsou hospitalizováni týdny, není výjimkou, že  někteří u nás zůstávájí několik měsíců, což se vždy odráží na jejich psychice. Návštěva psa je pro ně vítaným rozptýlením. Pacienti se smějí, komunikují jak se samotným psem, tak hlavně s jeho pánem. V týdnu se na nás obracejí s dotazem, jestli pejsek zase v pondělí přijde,“ popisuje sociální pracovnice Stodské nemocnice Vladimíra Zahořová.

Z nemocnic Plzeňského kraje nabízí canisterapii od začátku roku také Klatovská nemocnice a připravuje ji Domažlická nemocnice.

Kontakt:
Bc. Jiří Kokoška - Komunikaca a PR Nemocnice Plzeňského kraje: 777 315 018, jiri.kokoska@nemocnicepk.cz 


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Pacienty následné péče a nově i dětské "ošetřuje" nově…


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.