EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Krajské nemocnice zavádí jednodenní chirurgii. Vychází vstříc pacientům a pojišťovnám

16.8.2011 - tisková zpráva

Plzeňský kraj, 15. 8. 2011 – Nemocnice vlastněné Plzeňským krajem začnou od září poskytovat léčbu v režimu takzvané jednodenní chirurgie. Při ní budou vhodným pacientům v dobré fyzické kondici provádět nejběžnější plánované chirurgické zákroky, u nichž je minimální riziko pooperačních komplikací. Ke zkrácenému způsobu léčby přistupují nemocnice z důvodu, že se tento způsob léčby stává trendem. Má o něj zájem stále víc pacientů a též zdravotní pojišťovny.

Jednodenní chirurgie není nová chirurgická metoda. Operatéři při ní provádějí stejné úkony jako dosud. „Je to jiný způsob organizace péče o pacienty, který umožňuje, aby trávili pooperační rekonvalescenci v domácím prostření v péči blízkých. Pobyt v nemocnici je tak omezen na dobu nezbytně nutnou  během operačního výkonu a  bezprostředně po něm,“ říká zástupce ředitelky Domažlické nemocnice pro léčebně preventivní péči Petr Suastika.

Konkrétně se jedná o to, že pacient vhodný pro tuto léčbu napřed podstoupí ambulantní předoperační vyšetření. Pak ve stanovený den přijde do nemocnice, kde proběhne zákrok. Po něm stráví v nemocnici pod dozorem odborného personálu jednu noc, a pokud to ráno pooperační stav dovolí, je propuštěn do domácí péče. Před tím je také poučen, jak rozpoznat příznaky případných komplikací a co v takovém případě dělat. Personál nemocnice je připraven kdykoli reagovat.

Aby k žádným komplikacím nedocházelo, budou nemocnice realizovat v prvních měsících nejméně problematické zákroky. „Jedná se například o operace hemoroidů, křečových žil, jednoduché kýly, artroskopii, konizaci či odejmutí kovových materiálů. Kvůli zavedení jednodenní chirurgie nebudeme nabírat nový personál. Dojde jen ke změnám v organizaci práce,“ říká náměstek ředitele Klatovské nemocnice pro léčebně preventivní péči Jaromír Vondrů.

Například v Domažlické nemocnici chtějí výkonům plánovaným v jednodenní chirurgii věnovat jeden až dva dny v týdnu. V prvních měsících odhadují, že tak ošetří tři až pět pacientů týdně. „Uvidíme, jaký bude zájem ze strany pacientů a jak se tento způsob práce osvědčí. Ke konci roku provedeme zhodnocení a  rozvahu, jak budeme pokračovat dále,“ dodává Petr Suastika.

V Klatovské nemocnici odhadují, že z počátku budou ve 24hodinovém režimu ošetřovat 10 až 12  pacientů měsíčně. Rokycanská a Stodská nemocnice je vzhledem k tomu, že působí v jedněch z populačně nejstarších okresů v zemi, ke konkrétním číslům opatrná. „Na jednodenní chirurgii jsme z medicínského i organizačního hlediska dobře připraveni. Naši pacienti jsou ale hlavně starší lidé s vyšší frekvencí přidružených chorob. Pro ně není zkrácení doby pooperačního sledování na nemocničním lůžku vždy vhodné,“ říká ředitel nemocnice ve Stodě Jiří Suda.

Fakta k jednodenní chirurgii 

  • Je vhodná pro pacienty v dobré kondici, aby bylo minimální riziko pooperačních komplikací.
  • Jedná se o předem plánovanou léčbu (nikoli akutní), s níž musí souhlasit pacient.
  • Je trendem. Lidé ji vyžadují, aby nemuseli být hospitalizováni v nemocnici, ale aby rekonvalescence probíhala v domácím prostředí.
  • Nezřídka umožní pacientům rychlejší návrat do práce. Tím pomáhá ekonomice domácnosti i státu.
  • Má nižší nároky na lůžkové kapacity nemocnic než v případě identického zákroku s následnou hospitalizací.

 

Tiskový servis: media@zhpk.cz


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Krajské nemocnice zavádí jednodenní chirurgii. Vychází vstříc…


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.