EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Kapka naděje koupila Stodské nemocnici "modré světlo" k léčbě novorozenecké žloutenky

30.11.2017 - tisková zpráva

Nadační fond Kapka naděje pomáhá zvýšit kvalitu péče o novorozence v nemocnicích Plzeňského kraje. Naposledy to bylo v minulém týdnu, kdy novorozeneckému oddělení Stodské nemocnice pořídila Kapka naděje  fototerapeutickou lampu, tzv. modré světlo, sloužící k léčbě novorozenecké žloutenky. Hodnota přístroje je zhruba 70 tisíc korun. Podobnou lampu rovněž s LED technologií svícení už dříve fond pořídil také nemocnici v Klatovech.

"V naší porodnici se v posledních dvou letech zvyšuje počet porodů a s tím i počet novorozenců, jejichž stav vyžaduje fototerapii. A protože jeden z dosavadních přístrojů již dosluhoval a ztrácel potřebnou účinnost, bylo nutné jej nahradit. Velmi si proto ceníme pomoci Nadačního fondu Kapka naděje a děkujeme za ni," říká primářka dětského oddělení Stodské nemocnice Helena Vrbová.

Fototerapeutická lampa sloužící k léčbě novorozenecké žloutenky vyzařuje modré světlo. U novorozenců vystavených tomuto světlu dochází k urychlení přeměny bilirubinu (žluté barvivo způsobující žloutenku) a jeho vylučování z těla ven. Jedná se o nejšetrnější a nejdoporučovanější způsob léčby novorozenecké žloutenky.

Moderní LED technologie pak dělá léčbu ještě šetrnější oproti starším trubicovým zářičům. Je účinnější a terapie tak mohou být kratší a s tím i poporodní hospitalizace na oddělení. Nový přístroj má dále minimální hlučnost, je energeticky úspornější a v provozu vydrží i 60 tisíc hodin. Trubice ve starších zářičích se přitom musely měnit po dvou tisících hodinách provozu.

Podíl novorozenců, kteří trpí novorozeneckou žloutenkou, se mění v závislosti na skladbě pacientů. Pohybuje se kolem 20 procent. "V tomto roce se u nás narodilo přes 580 dětí a fototerapii absolvovalo 85 z nich," upřesňuje primářka Helena Vrbová.

Nadační fond Kapka naděje založila v roce 2000 Vendula Pizingerová (tehdy Svobodová) s cílem podporovat léčbu dětských onkologických pacientů. Její dcera Klára v roce 1998 onemocněla těžkou formou leukémie a později jí podlehla. Z počátku fond podporoval jen hematologické a onkologické pracoviště pražského Motolu. Po roce 2002 postupně rozšířil svoji pomoc i na dětská onkologická pracoviště dalších nemocnic a později obecně i na dětská oddělení regionálních nemocnic, jakými jsou rodinné nemocnice Plzeňského kraje.

Více fotografií odklikem zde.

Kontakt:
MUDr. Helena Vrbová - primářka dětského odd. Stodské nemocnice: 377 193 593, vrbova.helena@nemocnice-stod.cz
Bc. Jiří Kokoška - komunikace a PR Nemocnice Plzeňského kraje: 777 315 018, jiri.kokoska@nemocnicepk.cz


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Kapka naděje koupila Stodské nemocnici "modré světlo"…


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.