TP AČMN - Snížení úhrad nemocnicím v roce 2012 schváleno poslaneckou sněmovnou

15.5.2012 - tiskové prohlášení

PŘEVZATO Z ACMN.CZ

Dne 3. 5. 2012 schválila poslanecká sněmovna návrh zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven na rok 2012, které mimo jiné stanoví snížení nákladů na zdravotní péči poskytovanou v nemocnicích na 98 % skutečnosti z roku 2011.

Návrh byl sněmovně předložen na návrh Vlády ČR, která jej schválila 1. 2. 20012 na návrh ministra zdravotnictví. Protože úhradová vyhláška na rok 2012 nestanoví výši předběžných úhrad nemocnicím pro tento rok, schválené zdravotně pojistné plány jsou jedinou normou, která stanoví tyto úhrady.

Tvrzení ministra L. Hegera, že nemocnicím byly pro zvýšení platů zdravotníků v roce 2012 zvýšeny úhrady od zdravotních pojišťoven, se tak stává zcela irelevantním.

Návrhy zdravotně pojistných plánů byly prohlasovány většinou 5 koaličních poslanců. Pro zajímavost lze uvést, že poslanec P. Nečas se hlasování zdržel.

Otevřený dopis Rady AČMN ministrovi zdravotnictví

Sdělovacím prostředkům byl předán otevřený dopis ministrovi zdravotnictví.

AČMN v něm odmítá tendenci ke kriminalizaci nemocnic, kterou je zastírána skutečnost, že stát nesplnil svůj závazek zvýšit v roce 2012 platy zdravotnickým pracovníkům.

Místo slibovaného zvýšení úhrad od zdravotních pojišťoven na tyto platy byly nemocnicím v roce 2012 úhrady dokonce sníženy. A to na návrh ministra zdravotnictví rozhodnutím vlády ze dne 1.2.2012, kterým bylo poslanecké sněmovně doporučeno schválit zdravotně pojistné plány zdravotních pojišťoven.

Poslanecká sněmovna dne 3.5.2012 zdravotně pojistné plány včetně snížených úhrad nemocnicím pro rok 2012 těsnou většinou koaličních poslanců schválila.

Otevřený dopis byl zaslán i předsedovi Vlády ČR P. Nečasovi v návaznosti na jeho zítřejší jednání s představiteli odborových organizací o platech zdravotníků.

Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví

O nemocnici > Tiskové zprávy > TP AČMN - Snížení úhrad nemocnicím v roce 2012 schváleno…