EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

TZ - Nemocnice Plzeňského kraje nabídnou zřejmě i v dalších letech stejný rozsah péče jako dosud

15.11.2012 - tisková zpráva

Plzeň – Nemocnice Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje budou od ledna 2013 a v nejbližších následujících letech poskytovat stejný rozsah zdravotní péče jako dosud. Nehrozí tedy rušení žádné z nemocnic, protože se nebude utlumovat žádné oddělení a to včetně rokycanské porodnice. Tímto směrem se ubíralo dnešní jednání mezi vedením regionálních poboček zdravotních pojišťoven a zástupci jednotlivých krajských nemocnic, Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje (ZHPK) a přímo Plzeňského kraje jako zřizovatele nemocnic. Dnes naznačené úvahy musí ale ještě zvážit a schválit generální ředitelství pojišťoven. Mělo by se tak stát v průběhu příštího týdne.

„Při dnešním jednání jsme si poprvé vyslechli oficiální záměry zdravotních pojišťoven s našimi nemocnicemi. Naštěstí se nenaplnily černé scénáře, které naznačovaly materiály, jež se objevovaly v uplynulých dnech. S pojišťovnami jsme našli společnou řeč. Neměly by se utlumovat oddělení, ale dojde pouze k optimalizaci lůžek, která bude co do počtu velmi podobná našemu návrhu optimalizace z ledna letošního roku. Ta čísla se budou lišit pouze v jednotkách,“ uvedl radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Václav Šimánek, který byl ve vyjednávacím týmu.

Konkrétní návrhy smluv dostanou nemocnice v příštím týdnu, tedy pokud je schválí nejvyšší orgány zdravotních pojišťoven. Jejich rozhodnutí ale nelze předjímat. „Dokud neuvidím to, co se dnes dojednalo, černé na bílém, nemohu být úplně klidná, ale z jednání mám teď dobrý pocit. Informaci jsem hned volala do nemocnice, protože v posledních dnech byla pochopitelně na personálu zřejmá určitá nervozita,“ uvedla Hana Perková, ředitelka Rokycanské nemocnice, která byla dle nedávno zveřejněného seznamu VZP nejvíce ohrožena. I přes obavy z existence v posledních týdnech nemocnici žádný lékař neopustil. „Samozřejmě ale také žádný nepřišel, protože jsme mu neuměli nabídnout dlouhodobější perspektivu. Věřím ale, že v příštím týdnu budu v ruce držet dokument, který to změní,“ doplňuje ředitelka.

Návrh ZHPK z ledna letošního roku na optimalizaci lůžek nabízí v nemocnicích v Rokycanech, Stodu, Domažlicích a Klatovech snížení počtu akutních lůžek o 123 resp. o 15 procent a navýšení počtu lůžek následné péče o 20 (+5 %). Tento záměr se postupně plní. Úspora se týká lůžek, kde lze sloučit lůžkový fond pro více oddělení, nebo lůžek, která jsou v poslední době méně využívána díky vývoji medicíny a zkracování hospitalizací.

Plzeňský kraj i nadále podporuje deklaraci Asociace českých a moravských nemocnic a Asociace krajských nemocnic, které chtějí na základě zachování solidarity vyjednat přijatelné smlouvy pro všechny své členské nemocnice. Zároveň pak vedení kraje schvaluje požadavek asociací, aby byla vypracována koncepce zdravotnictví pro celou ČR. Do tvorby koncepce by měly být zapojeny všechny dotčené strany - tzn. kromě pojišťoven i nemocnice jako poskytovatelé zdravotní péče a také veřejnost neboli pacienti a pojištěnci, pro které síť nemocnic slouží a kteří celý systém hradí. Za vznik celorepublikové koncepce by pak jako všude jinde ve světě měl být odpovědný stát, potažmo ministerstvo zdravotnictví.

 

Hosté TK:
MUDr. Václav Šimánek, Ph.D. – radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví
Mgr. Jiří Fojtík, MBA – ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje
Doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc. – Senátorka za oblast Rokycanska, specialistka na oblast zdravotnictví
MUDr. Hana Perková – ředitelka Rokycanské nemocnice
Ing. Alena Vyrutová – ředitelka Domažlické nemocnice
MUDr. Jiří Suda – ředitel Stodské nemocnice
Ing. František Lešundák – ředitel Klatovské nemocnice
Ing. Petr Dostál – ředitel Nemocnice následné péče Svatá Anna
Ing. Martin Grolmus – ředitel Nemocnice následné péče LDN Horažďovice

Bc. Jiří Kokoška – komunikace Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, 605 217 881, media@zhpk.cz


    O nemocnici > Tiskové zprávy > TZ - Nemocnice Plzeňského kraje nabídnou zřejmě i v dalších…


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.