EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Ředitelé nemocnic Plzeňského kraje nemohou zvýšit mzdy. Ministrem slíbené prostředky z úhradové vyhlášky nejsou

7.3.2012 - tisková zpráva

Plzeň - Úhradová vyhláška zatím stále nezajišťuje nemocnicím dostatek prostředků na navýšení mezd. Ředitelé nemocnic Plzeňského kraje tak nemohou zvýšit odměny zdravotnickému personálu.

Nižší zálohy:

Výše záloh, které jsou a celý rok budou jedinými významnými prostředky souvisejícími s úhradovou vyhláškovou, prostředky na růst mezd nezajistí. V nemocnicích Plzeňského kraje se letošní zálohy (i dle zatím došlých návrhů na dodatky ke smlouvám, které mají ředitelé od zdravotních pojišťoven) pohybují v rozmezí v průměru kolem 93 procent výše záloh z roku 2011. Důvodem poklesu záloh je mimo jiné dlouhodobá praxe, kdy největší zdravotní pojišťovna v ČR tedy VZP snižuje tento druh úhrady pravidelně z důvodu poklesu svých pojištěnců zhruba o procento. Ostatní pojišťovny, kterým tak pojištěnci přibývají, to nekompenzují (naopak snižují v PK až o 16,5 %).

Termín doplatků:

S doplatky na navýšení mezd nemocnice počítat nemohou proto, že jsou v nedohlednu. Nemocnice totiž doplatky na základě reálně provedených výkonů v letošním roce obdrží nejdříve s vyúčtováním v březnu 2013. Praxe uplynulých let navíc ukazuje, že i tento termín je hodně optimistický. Reálně totiž nemocnice dostávají doplatky až v druhé polovině příštího roku, někdy dokonce až v prosinci. Doplatky za letošní rok tak mohou přijít za necelé dva roky.

Nominální navýšení úhrad:

I pokud by úplné úhrady přicházely v reálném čase, nedokážou pokrýt navýšení mezd. Dle rozboru úhradové vyhlášky od AČMN se totiž nemocnice v případě ambulantní péče nedostanou s doplatky ani na 100 procent úhrad roku 2010. V hospitalizační tedy lůžkové péči se nad úroveň 100 procent roku 2010 teoreticky dostat mohou, ale jen za předpokladu, že nemocnice zvýší výkonnost na 103 procent hospitalizačních případů a budou schopny dosáhnout i zvýšení relativní váhy případů od 101 do 105 procent, což s sebou nese růst nákladů, které tak pokryty nebudou.

Reálné navýšení úhrad:

Nemocnice, které podmínky splní a úhrady jim skutečně vzrostou, ale stále nemohou tento nominální nárůst příjmů brát jako prostředky poskytnuté na navýšení mezd zdravotního personálu. Dokážou totiž sotva pokrýt nárůst nákladů nemocnic spojených se zvýšením sazby DPH a inflací. Kumulovaná inflace z let 2010 až 2012 je přitom odhadována na 6 procent a vyšší DPH se v nárůstu nákladů projeví navýšením o 1,8 procenta. Stoprocentní nominální úhrada ve výši roku 2010 tak bude letos v reálu zhruba o šest až sedm procent nižší. To úhradová vyhláška neřeší.

Nejen nemocnice kraje:

Není pravda, že za nevůlí zvýšit mzdy v malých nemocnicích jsou politické snahy hejtmanů související s podzimními krajskými volbami. To, že peníze na navýšení mezd nepřišly, říkají dle Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) i zástupci 113 nemocnic (cca 60 % všech nemocnic v ČR), které jsou zřizované městy, soukromé či církevní. A uvádí to i zástupci státních nemocnic zřízených přímo Ministerstvem zdravotnictví ČR (viz vyjádření FN Plzeň v ČT 2. 3. 2012: „Peníze na navýšení platů získáme díky úsporným opatřením, které jsme nastavili uvnitř nemocnice.“).

Aby mohly nemocnice Plzeňského kraje zvýšit mzdy zdravotnickému personálu o 6,25 procenta, potřebovaly by dohromady téměř 40 milionů korun ročně.

Kontakty:

MUDr. Václav Šimánek, Ph.D. – člen Rady Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví: vaclav.simanek@plzensky-kraj.cz, 377 195 244


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Ředitelé nemocnic Plzeňského kraje nemohou zvýšit mzdy.…


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.