EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Deník: Malé porodnice mají budoucnost, říkají jejich šéfové

15.12.2017 - galerie

Domažlice/Stod – Na přelomu roku se vždy bilancuje rok předchozí a vzhlíží k tomu novému. V rozhovoru pro Deník tak učinili i lékaři a zároveň ředitelé krajských nemocnice ve Stodu (Alan Sutnar) a v Domažlicích (Petr Hubáček). Redakci se vyjádřili k budoucnosti regionálních porodnic, která je podle nich před začátkem vyjednávání o nových smlouvách s pojišťovnami perspektivní.

Argumentují mimo jiné tím, že v nemocnicích vlastněných Plzeňským krajem v Domažlicích, Klatovech a Stodu letos meziročně vzroste počet porodů zhruba o šedesát. Loni se v nich narodilo 1816 dětí. Letos jich bude zřejmě až 1880. A příští rok? „Určitě zase víc. Zájem o rodinné porodnice s poklidnou atmosféroua milým personálem roste. Porodnice našeho typu mají budoucnost,“ shodují se Alan Sutnar a Petr Hubáček.

Před šesti sedmi lety se spekulovalo o budoucnosti malých porodnic. Pak s nimi normálně pojišťovny uzavřely smlouvy, debaty utichly a objevují se znovu nyní ve chvíli, kdy platnost smluv má za rok vypršet. Změnilo se za ty roky něco, proč by menší porodnice neměly smlouvy získat?

A.S.: Naopak. Domnívám se, že aspoň v Plzeňském kraji spíše přibyly argumenty, proč regionální porodnice na mapu kraje patří. Zájem o ně roste, nabízí kvalitu a dál slouží pro ženy z odlehlejších regionů, které by se při zahájení porodu neměly šanci včas dostat do jiné porodnice.

Můžete to konkretizovat?

A.S.: Třeba v roce 2012 se v Domažlicích, Klatovech a Stodu narodilo kolem 1440 dětí. Letos to bude 1880. To je každým rokem nárůst o 90 novorozenců. Sice ten poměr mezi porodnicemi se mění, ale pořád to znamená jediné: Zájem o regionální porodnice roste.

Pacientky určitě nejvíce zajímá, jak jsou na tom menší porodnice v porovnání s velkými s kvalitou péče.

A.S.: To chápu. A opět stačí fakta. Ani v Klatovech, ani ve Stodu, ani v Domažlicích a dokonce ani v Rokycanech, kde se před letošním uzavřením rodilo ročně jen asi tři sta dětí, nebyl za poslední roky případ, kdy rodička nebo novorozenec měli nějaké trvalé zdravotní komplikace, kdy by personál nějak medicínsky pochybil. Tyhle případy nemáme. A řešíme standardně vícečetné, komplikované porody s problematickým uložením plodu, předčasné porody nedonošenců s váhou pod dva kilogramy.

Porodnice ve Stodu získala letos v květnu i akreditaci pro vzdělávání lékařů gynekologů. Tu lze získat je na základě kvalitativních výsledků, a když ve 12 po sobě jdoucích měsících máte alespoň 600 porodů. Obojí splňujeme. Přitom ještě v roce 2013 jsme těch porodů měli 311. Celý tým lékařů a sester pod vedením primáře Jakuba Macha tady za poslední roky udělal obrovský kus práce.

Na úvahy o rušení malých porodnic jsou citlivé zejména pacientky z odlehlých oblastí kvůli dojezdové vzdálenosti do větších zařízení.

P.H.: Ano, v tomto jsou nemocnice „okresního typu“ nezastupitelné, zvláště v příhraničních oblastech jako je třeba Český les. I z nejvzdálenějších míst na hranici Domažlicka a Tachovska se dnes mohou ženy dostat do porodnice do 30 nebo v horším počasí do 40 minut. Ale pokud by u nás neměly možnost rodit, musely by jet do nejbližší porodnice i hodinu a ve špatném počasí při dnešní kamionové dopravě z Folmavy i déle. Asi nikdo nechce, aby rodily ženy u silnic nebo v lepším případě v sanitách.

Proto stát před několika lety postavil v Domažlicích novou nádhernou nemocnici a porodnici. Když jsem se s ní jako nový ředitel před pár měsíci seznámil, byl jsem nadšený. Je to jedna z nejkrásnějších nemocnic, které jsem kdy viděl. A že jich bylo. Nemyslím, že ji stát stavěl proto, aby ji po deseti letech omezoval. Stejně jako kolega Sutnar se nedomnívám, že by v kraji byl nějaký důvod, proč by jakákoli porodnice neměla dostat smlouvu. Všechny mají své opodstatnění a budoucnost.

I když se v Domažlicích v posledních letech rodilo méně než pět set dětí ročně?

P.H.: I přes současný počet porodů si zde lékaři zachovávají vysoký stupeň erudice. Celkový počet porodů se dělí mezi menší počet lékařů. Možná, že v některých velkých porodnicích s velkým počtem gynekologů se najdou i tací, kteří nepřivedli na svět ani desetinu dětí co ti naši. Když mluvíme o erudici, ptejme se také, kolik porodů připadá na porodníka, nejen kolik jich provede celá porodnice.

Pokud se má v příštích letech síť poskytovatelů zdravotní péče optimalizovat, mělo by se tak dít koncepčně a na základě širších souvislostí, jako je třeba zmíněná dostupnost péče v dané oblasti a v případě porodnictví i vývoj porodnosti v příštích obdobích. Předpokládám, že budoucí vlády budou chtít zvyšovat porodnost a motivovat mladé páry, aby zakládaly rodiny. Asi by nebylo rozumné omezovat porodnice.

Čím si vysvětlujete meziroční nárůst porodů v nemocnicích Plzeňského kraje?

A.S.: Naše rodinné porodnice nabízí to, co ženy žádají. Nezpochybnitelná je kvalita péče a erudice personálu. K tomu ženy žádají pohodlí, soukromí, klid, usměvavý personál, který je ochoten s čímkoli poradit. A také jsou rády, pokud se během hospitalizace setkávají s těmi samými lékaři a sestrami a nepečuje o ně každý den někdo jiný. To jsou naše přednosti, které ženy oceňují.

Co když mají rodičky nějaká zvláštní přání? Dokážete jim vyjít vstříc?

P.H.: Určitě. Narození potomka je pro rodičky významný okamžik v životě a ony ho chtějí prožít podle svých přání. I to jim plníme a nadále plnit chceme. Individuální přístup nepovažujeme za nějaké gesto navíc. Je to běžná součást naší služby.

Jaká přání zpravidla rodičky mívají?

P.H.: Mnohé ženy si sestavují přímo porodní plán. Dopředu jej s porodníky konzultují. Je vhodné se na něj podívat i z pohledu doporučených postupů gynekologické a porodnické odborné společnosti. Zkonzultované porodní plány je snazší respektovat a plnit, neboť je možné se lépe připravit na přání rodičky. Individuální přání se týkají prakticky každé etapy porodu od přípravy na porod, přes jednotlivé doby porodní včetně samotného porodu a prvních chvil s dítětem až pak po následný pobyt. Nejčastější přání jsou relativně známá: aromaterapie, výběr polohy porodu, dotepání pupečníku, přestřižení pupečníkové šňůry otcem, bonding, což je vytvoření emocionální vazby po porodu, bezplatný doprovod při porodu, pobyt partnera v porodnici.

A speciálně u nás nabízíme i pohled z oken do přírody právě na Český les a na vrch Čerchov.


    O nemocnici > Ve sdělovacích prostředcích > 15.12.2017 porodnice


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.